PREFABRYKOWANE WODNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE: KORZYSTNE ROZWIĄZANIE W CAŁYM PROCESIE BUDOWLANYM

Ogrzewanie podłogowe łączy w sobie wysoki poziom komfortu, niskie koszty utrzymania i doskonałą efektywność energetyczną - z tych powodów systemy takie stały się popularne w wielu krajach europejskich. Wsłuchując się w opinie inwestorów, projektantów i instalatorów, firma Pipelife zrobiła kolejny krok, dodając do portfolio produktów prefabrykowane ogrzewanie podłogowe. Ekspert Pipelife ds. ogrzewania Ivan Milenovic wyjaśnia to rozwiązanie i korzyści, jakie oferuje w całym procesie budowlanym.

Two installers carrying a rolled prefabricated underfloor heating mat to the installation site | Pipelife

CZYM JEST PREFABRYKOWANE OGRZEWANIE PODŁOGOWE?

Prefabrykowane rozwiązania ogrzewania podłogowego Pipelife obejmują kompleksową usługę obejmującą wszystkie elementy, począwszy od projektu po montaż na dostawie systemów ogrzewania podłogowego kończąc. Prefabrykowane maty wraz z rozdzielaczami oferują dokładnie takie same możliwości dostosowania i korzyści, jak standardowe produkty do wodnego ogrzewania podłogowego, a jednocześnie przyspieszają proces instalacji 3-6 razy.

Rozwiązanie to jest szczególnie korzystne w przypadku dużych projektów budowlanych, takich jak kompleksy mieszkalne, domy szeregowe, szpitale, hotele i domy opieki.

ŁĄCZENIE KOMPLEKSOWYCH USŁUG Z PREFABRYKATAMI

Obecnie sektor budowlany stoi przed wieloma wyzwaniami, zaczynając od znalezienia wykwalifikowanej siły roboczej i dotrzymywania terminów projektów po nadążanie za rosnącymi oczekiwaniami klientów i przepisami. Rozwój kompleksowych usług to sposób, w jaki dostawcy materiałów budowlanych mogą pomóc złagodzić te problemy, a prefabrykacja jest jednym z obszarów o dużym, ale stosunkowo niewykorzystanym potencjale.

„W wielu krajach, na przykład w Holandii, rośnie zapotrzebowanie na prefabrykowane maty do ogrzewania podłogowego”, mówi Ivan Milenovic,Business Development Manager w Pipelife. „Chcieliśmy połączyć taki produkt z innymi usługami, które oferujemy naszym klientom, takimi jak wsparcie projektowe i wstępnie zmontowane rozdzielacze, tworząc unikalną, kompleksową ofertę na rynku”.

Prefab underfloor heating pilot in Lutjebroek
Prefab underfloor heating pilot in Lutjebroek

OSIĄGNIĘCIE WYŻSZEJ WYDAJNOŚCI I NIEZAWODNOŚCI INSTALACJI

Projekty budowlane są często dostarczane z opóźnieniem i przekraczają pierwotny budżet. Prefabrykacja pozwala uniknąć nieplanowanych kosztów, a jednocześnie zajmuje znacznie mniej czasu niż tradycyjna budowa na miejscu.

O ile instalacja standardowego ogrzewania podłogowego w pomieszczeniu o powierzchni 20 m2 zajmuje zazwyczaj 20-30 minut, o tyle prefabrykacja pozwala na wykonanie tego samego zadania w zaledwie 5-7 minut — co daje duże korzyści zarówno wykonawcom, jak i inwestorom.

Co więcej, prefabrykowane maty i rozdzielacze Pipelife są wstępnie składane w fabryce przez przeszkolonych profesjonalistów przy użyciu wyłącznie materiałów najwyższej jakości. Proces ten eliminuje ryzyko typowych błędów montażowych, takich jak odchylenia od planu rysunkowego lub nieprawidłowe połączenia.

W ten sposób prefabrykacja nie tylko pozwala osiągnąć wyższą niezawodność i doskonałą żywotność zainstalowanego systemu grzewczego, ale także może pomóc zoptymalizować nadzór na miejscu.

„Ponieważ cały system jest produkowany, wstępnie montowany i dostarczany przez jednego dostawcę, niezawodność z technicznego punktu widzenia jest bardzo wysoka — co ułatwia i przyspiesza uruchomienie”, wyjaśnia Milenovic.

OFERUJĄC PEŁNE WSPARCIE PROJEKTOWE

Systemy ogrzewania podłogowego znane są z długiej, bezobsługowej żywotności. Jeśli pojawią się problemy z funkcjonalnością, często można je przypisać złemu projektowi. Optymalna moc cieplna każdego systemu musi być dokładnie obliczona i zależy od wielu czynników, takich jak izolacja i wiek budynku, pożądane strefy grzewcze, dostępne źródła ciepła, a nawet wybrane wykończenie podłogi.

Ponieważ projektowanie systemów grzewczych wymaga dość specjalistycznej wiedzy i jest czasochłonne, Pipelife oferuje pełne wsparcie projektowe jako część rozwiązania. Dzięki zespołowi projektantów, który ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie w projektowaniu i dogłębne doświadczenie w branży, tylko w zeszłym roku ukończono prawie 300 projektów branżowych.

Usługa oszczędza projektantom godzin żmudnej pracy. W pełni dostosowany projekt instalacji grzewczej, uwzględniający unikalne warunki i wymagania danego projektu, jest przygotowywany i wysyłany do klienta w ciągu zaledwie kilku dni.

„W ten sposób możemy zapewnić naszym klientom najlepsze rozwiązanie techniczne, jednocześnie oszczędzając czas projektantów – którzy mogą skupić się na innych zadaniach, a nawet zająć się większą liczbą projektów” – podsumowuje Milenovic. „Ponieważ presja czasu w sektorze budowlanym stale rośnie, podobnie jak oczekiwania dotyczące bezpieczeństwa i jakości projektów, taka usługa jest rozwiązaniem korzystnym dla obu stron”.

Prefab underfloor heating pilot in Lutjebroek
Prefab underfloor heating pilot in Lutjebroek

NOWE MOŻLIWOŚCI DLA INSTALATORÓW

Raporty wskazują na dotkliwie rosnący niedobór wykwalifikowanych pracowników w UE, który spowalnia ukończenie rozpoczętych projektów, a jeśli nie zostanie rozwiązany, hamuje przyszły rozwój sektora budowlanego.

Prefabrykaty mogą być instalowane w krótszym czasie i przez mniejszą liczbę osób, co rekompensuje brak wykwalifikowanych instalatorów - jeden z większych problemów, z którym boryka się wiele krajów w Europie.

„Obecnie instalatorzy zazwyczaj otrzymują wynagrodzenie za ukończony projekt lub za wykonany metr kwadratowy. Ponieważ zapotrzebowanie na wykwalifikowanych instalatorów jest duże, często muszą oni odrzucać zlecenia. Nasze rozwiązania umożliwiają instalatorom akceptację większej liczby projektów, ponieważ mogą szybciej realizować swoje zadania” – wyjaśnia Milenovic.

Nowe prefabrykowane rozwiązania ogrzewania podłogowego nie eliminują zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników budowlanych na miejscu, ponieważ ich wiedza jest nadal wymagana do wykonywania określonych zadań, takich jak podłączenie mat do kolektora i testy ciśnieniowe.

„Nasze prefabrykowane ogrzewanie podłogowe jest dostosowane do każdego projektu; nie są to produkty generyczne, które będą dostępne w sklepach stacjonarnych”, zapewnia Milenovic. „Proces instalacji jest szybszy i prostszy w porównaniu do standardowych systemów ogrzewania podłogowego, ale wymaga nadzoru i pomocy wykwalifikowanych specjalistów.”

DO 30% WYŻSZA EFEKTYWNOŚĆ KOSZTOWA

Ponieważ koszty materiałów budowlanych stale rosną, marże zysku dla inwestorów i wykonawców uległy zmniejszeniu w ciągu ostatnich kilku lat. Prefabrykacja to sposób na rozwiązanie problemu nieefektywności, jaki pociąga za sobą standardowa konstrukcja, oraz zminimalizowanie strat materiałowych, co pomaga złagodzić wzrost kosztów.

Dane z już oddanych do użytku projektów prefabrykowanych wodnych systemów ogrzewania podłogowego w Holandii, Bułgarii i Serbii pokazują imponującą poprawę efektywności kosztowej w porównaniu z tradycyjnymi systemami ogrzewania podłogowego.

„Biorąc pod uwagę oszczędność czasu i wzrost wydajności na każdym etapie budowy, ogólne oszczędności kosztów wynoszą 20-30%”, mówi Milenovic. „Ukończone projekty z wykorzystaniem prefabrykatów wyraźnie pokazują, jak odejście od standardowego podejścia może otworzyć nowe możliwości w sektorze budynków”.

Punkty Sprzedaży