Odwodnienie dachu, czyli jak wybrać efektywny sposób na odprowadzanie wody

Odwodnienie dachu, czyli jak wybrać efektywny sposób na odprowadzanie wody

Niezależnie od typu i przeznaczenia danego obiektu - czy jest to dom mieszkalny, czy też budynek wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności - rola umieszczonego na nim dachu jest zawsze taka sama. Ma on chronić przed działaniem niskich i wysokich temperatur, wiatru, a także opadów - w tym przed deszczem, śniegiem i pozostającą po nich wodą.

W niniejszym artykule skupimy się na ostatnim elemencie czyli wodzie. Jak już pewnie się domyślasz – dalszą jego część poświęcimy na omówienie tematyki odwodnień dachowych. Co zrobić, aby wyposażyć się we właściwe odwodnienie, a tym samym zabezpieczyć powierzchnię dachu przed zaleganiem wody i w konsekwencji – powolnym niszczeniem jego konstrukcji? Sprawdź!

wody-deszczowe

Jakie zagrożenie niesie za sobą brak odpowiedniego odwodnienia dachu?

    Zdążyliśmy powiedzieć sobie o tym we wstępnie, jednak nic nie zaszkodzi, jeśli powtórzymy to jeszcze raz. Otóż konsekwencje zastosowania niewłaściwego systemu mogą skutkować brakiem sprawnego odprowadzania wody, jej “zalegania”, a następnie - powolnego, aczkolwiek postępującego niszczenia powierzchni dachu. Jej nadmiar może również wywoływać efekt “przelewania”, a co za tym idzie - stanowić istotne zagrożenie dla konstrukcji całego budynku (w tym jego elewacji).

Jakie są najczęstsze przyczyny braku lub nieefektywnego odprowadzania wody?

O ile w przypadku dachów skośnych (zarówno jedno-, jak i dwuspadowych) sprawa wydaje się oczywista. O tyle w sytuacji, gdy Twój budynek jest wyposażony w dach płaski - może występować poważne ryzyko występowania nierówności, w których będzie gromadziła się woda.

Warto pamiętać, że w tej materii liczy się również spadek, który w przypadku dachów płaskich powinien wynosić minimum 1-2%.

Kolejna z przyczyn zalegającej wody, która może prowadzić do prawdziwego nieszczęścia, leży po stronie samej instalacji. Pod tym pojęciem mogą się kryć takie powody, jak:

  • Zastosowanie zbyt małej ilości komponentów (wpustów) służących do przechwytywania wody.
  • Niedopasowanie wydajności instalacji do faktycznych potrzeb budynku.

Ostatnią, ale równie groźną przyczyną, która może doprowadzić do poważnych uszkodzeń dachu, a w konsekwencji - także elewacji czy całych kondygnacji, które znajdują się pod nim, jest kiepski stan instalacji.

Całkowite, częściowe zapchanie kanałów lub po prostu uszkodzenie elementów. Każdy z tych czynników ma szanse sprawić, że sposób pozbywania się wody z dachu będzie niewystarczający.

Jak zadbać o sprawne odprowadzanie wody z dachu?

Na tę okazję przygotowaliśmy dla Ciebie aż 3 kluczowe porady.

  • Po pierwsze – upewnij się, że jego konstrukcja pozwala na sprawne odprowadzanie wody (zwróć uwagę na niezbędne spadki).
  • Po drugie – zastosuj profesjonalne rozwiązania, które będą trwałe, wydajne, a co najważniejsze - dopasowane do charakterystyki Twojego budynku. Zwróć uwagę na powierzchnię dachu, oszacuj ilość wody, jaka może się na nim znaleźć i dopiero na tej podstawie wybierz właściwe podzespoły.
  • Po trzecie – pamiętaj o konserwacji i regularnym “doglądaniu” całej instalacji. Nawet najlepsze rozwiązanie zda się na nic, jeśli ulegnie uszkodzeniu, całkowitemu zniszczeniu lub po prostu – zapchaniu.
Drenching downpour rain storm water is overflowing off the tile shingle roof - streaming, rushing and splashing out over the overhanging eaves trough aluminum roof gutter system on a suburban residential colonial style house near Rochester, New York State, USA during a torrential mid-summer July downpour.

Chcesz, aby Twój dach został wyposażony w profesjonalny system do odwadniania?

 

Już teraz pomyśl o bezpieczeństwie i niezawodności całej inwestycji, która będzie pracowała sprawnie i bezproblemowo przez wiele długich lat. Jeżeli zależy Ci na produktach, które będą wydajne, niezawodne i solidne – koniecznie zapoznaj się z asortymentem marki Pipelife.

Chcesz o tym porozmawiać? Zachęcamy Cię do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy przekażą Ci szczegółowe informacje, odpowiedzą na każde Twoje pytanie, a przede wszystkim pomogą dokonać właściwego wyboru.

PLK-system-odwodnien-dachow

System podciśnieniowego odwadniania dachów

System rur i kształtek z polietylenu wysokiej gęstości (PEHD) służący do odprowadzania wody z dachu. Dzięki zastosowaniu specjalnych wpustów dachowych przepływ może odbywać się z wykorzystaniem pełnego przekroju rury, dzięki czemu sprawność układu jest dużo większa niż systemów tradycyjnych.


Zobacz nasze inne rozwiązania

Young Couple Sitting On Floor in a living room at home and shopping online with digital tablet. Smiling woman with hat holding credit card, and man holding tablet and their cute dog on the lap.

Ogrzewanie grzejnikowe

Ogrzewanie grzejnikowe jest wciąż najbardziej popularnym systemem ogrzewania pomieszczeń. Jest łatwe w projektowaniu i instalacji. Do dyspozycji jest wiele różnych rozwiązań rozprowadzenia przewodów a zastosować je można praktycznie w każdym mieszkaniu. Niezależnie czy jest ono nowobudowane, czy już istniejące. 

Master3-group-picture

Odprowadzenie nieczystości

Wydawać by się mogło, że zużyta woda już nas nie musi interesować. Nic bardziej mylnego. Źle zaprojektowana instalacja kanalizacyjna może nam w dość dużym stopniu uprzykrzać komfort przebywania w mieszkaniu. Również ewentualne usterki są bardzo trudne w lokalizacji i są często bardzo kosztowne. Biorąc pod uwagę maksymę, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć warto zwrócić większą uwagę na systemy kanalizacyjne i przyjrzeć się nim dogłębnie.

PEX PE-RT

Ogrzewanie podłogowe

W naszej strefie klimatyczniej przez około pół roku użytkowane jest ogrzewanie. Coraz częściej spotkać się można z zastosowaniem ogrzewania podłogowego. Jest ono bardzo wygodne z uwagi na to, że nie zabiera nam przestrzeni a ciepło dostarczane jest do mieszkania całą jego powierzchnią. Warto jest zapoznać się z tym rozwiązaniem a szczególnie z kilkoma jego zaletami opisanymi w artykule.

Punkty Sprzedaży