Ogrzewanie grzejnikowe

Ogrzewanie grzejnikowe: czym jest, jakie są jego rodzaje, jak działa i czy warto?

Jesteś w trakcie planowania budowy lub remontu, albo też masz za sobą już pierwsze kroki zmierzające do powstania inwestycji? Już wiesz, że jednym z kolejnych ważnych etapów tego przedsięwzięcia jest podjęcie decyzji o wyborze sposobu ogrzewania. Bierzesz pod uwagę montaż grzejników, jednak zanim postanowisz na 100%, chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego rozwiązania? Mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Właśnie w tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie cały zestaw niezbędnych informacji na temat kaloryferów - tego, czym są, jak działają, jakie są ich rodzaje, a nawet, gdzie można je zastosować.

Sprawdź, co warto wiedzieć na temat ogrzewania grzejnikowego, zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązania, które zagoszczą w Twoim budynku.

Heizungsinstallation mit Radopress

Czym jest ogrzewanie grzejnikowe?

Tego typu ogrzewanie stanowi zdecydowanie jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań, które służą zarówno do ogrzewania wnętrz mieszkań oraz domów, jak i innych obiektów. W takich instalacjach za dostarczanie ciepła do pomieszczeń odpowiadają grzejniki (nazywane potoczne kaloryferami), które przyjmują formę metalowych elementów - umieszczanych zazwyczaj na ścianach lub pod oknami.

Closeup on woman's hand adjusting thermostat valve

Rodzaje ogrzewania grzejnikowego

Pierwszy podział, jaki można zastosować wobec tego typu instalacji, dotyczy źródła zasilania grzejników. W tym miejscu wyróżniamy kaloryfery podłączane do instalacji CO lub rozwiązania elektryczne. Pierwsze z nich są zasilane wodą, którą podgrzewa się w specjalnym kotle / piecu (wykorzystując do tego zazwyczaj paliwa stałe). Drugi z nich wykorzystuje energię elektryczną, która to bezpośrednio odpowiada za podgrzanie danego grzejnika.

Inna klasyfikacja ogrzewania grzejnikowego może dotyczyć jego budowy. Omawiane grzejniki mogą być wykonane z tzw. żeliwa (choć ze względu na jego parametry, od wielu lat już odchodzi się od tej technologii), stali (która też traci na popularności) lub aluminium (które cieszy się zdecydowanie największą popularnością).

Poszczególne grzejniki mogą się różnić także pod względem budowy. W tym miejscu warto wspomnieć o takich rozwiązaniach, jak:

czyli kaloryfery składające z tzw. żeberek, które umożliwiają sprawne dopasowywanie ich rozmiaru, a co za tym idzie - możliwości grzewczy, do konkretnych potrzeb oraz wielkości pomieszczenia. Poszczególne żeberka łączy się za pomocą śrub, co pozwala uzyskiwać grzejniki o dowolnej powierzchni - małe, średnie, jak i całkiem duże. 

czyli kaloryfery składające się z jednego elementu grzewczego, bez możliwości jego szybkiej rozbudowy.

czyli instalacje oparte na zjawisku konwencji. Posiadają specjalne rury, które są oddzielone obudową. Podobnie, jak płytkowe, również posiadają stałą konstrukcję.

czyli rozwiązania montowane bezpośrednio w podłodze - w specjalnie przygotowanych do tego “kanałach”.

Jak działa ogrzewanie za pomocą kaloryferów?

W przypadku kaloryferów członowych lub płytowych - ich elementy nagrzewają się całe, a następnie oddają to ciepło do pomieszczeń, w których się znajdują. Grzejniki konwektorowe używają do tego zjawiska konwencji, która sprawia, że temperatura ich obudowy pozostaje letnia. Podobnie, jak kanałowe, które stanowią jedną z odmian grzejników konwektorowych.

Radiátoros egycsöves rendszer grafika

Gdzie warto stosować grzejniki?

Omawiane kaloryfery zalicza się do uniwersalnych elementów instalacji, które sprawdzają się praktycznie wszędzie. W przypadku obiektów mieszkalnych (domów oraz mieszkań), doskonale odnajdą się grzejniki członowe oraz płytowe. W przeciwieństwie do tzw. podłogówki, nie obciążają stropu, dzięki czemu można je montować w zasadzie na każdej kondygnacji.

Rozwiązania konwektorowe (w tym klasyczne, jak i kanałowe), sprawdzą się z kolei w obiektach o charakterze komercyjnym i instytucjonalnym. Z uwagi na charakter pracy (szybkie nagrzewanie i wydajne oddawanie ciepła), są idealną opcją wszędzie tam, gdzie pomieszczenia należy ogrzewać tylko przez kilka lub kilkanaście godzin dziennie.

Radiátoros osztó gyűjtős rendszer grafika

Jakie są wady i zalety ogrzewania grzejnikowego?

Do minusów, z jakimi wiąże się ogrzewanie grzejnikowe, zaliczamy:

  • Nierównomierne oddawanie ciepła - grzejniki są zlokalizowane w konkretnych miejscach, przez co nagrzanie całego pomieszczenia może zajmować określony czas, a dodatkowo – rodzi ryzyko, że temperatura nie będzie równo “rozłożona”.
  • Więcej zanieczyszczeń - taki sposób ogrzewania sprawia, że w pomieszczeniu dochodzi do ruchu powietrza, które może wzbijać kurz i inne drobinki.

Z kolei największymi plusami wiążącymi się z wyborem takiej formy ogrzewania, są:

  • Atrakcyjna cena - grzejniki to zdecydowanie jeden z najtańszych sposobów na wyposażenie się w wydajną i trwałą instalację ogrzewania domu lub innego budynku.
  • Prosty montaż i intuicyjna obsługa - na uwagę zasługuje również nieskomplikowana konstrukcja, która sprawia, że zarówno instalacja, jak i dalsze korzystanie z grzejników, są bardzo łatwe.

 

Chcesz mieć pewność, że Twoje ogrzewanie grzejnikowe będzie sprawne i wydajne przez długi czas?

 

Jeśli tak - zapoznaj się z bogatą ofertą marki Pipelife, w której czekają na Ciebie dopasowane rozwiązania do instalacji grzewczych wykorzystujących kaloryfery. Jeżeli potrzebujesz dodatkowego wsparcia doświadczonych fachowców - skontaktuj się z nami. Nasi eksperci z przyjemnością ułatwią Ci wybór właściwych produktów.

Radopress Pipes and Logo

RADOPRESS

System instalacyjny RADOPRESS do instalacji grzewczych oraz ciepłej i zimnej wody użytkowej składa się z rur wielowarstwowych z polietylenu sieciowanego PE-X z warstwą antydyfuzyjną z aluminium (Al) oraz kształtek połączeniowych zaprasowywanych i skręcanych.


Zobacz nasze inne rozwiązania

PEX PE-RT

Ogrzewanie podłogowe

W naszej strefie klimatyczniej przez około pół roku użytkowane jest ogrzewanie. Coraz częściej spotkać się można z zastosowaniem ogrzewania podłogowego. Jest ono bardzo wygodne z uwagi na to, że nie zabiera nam przestrzeni a ciepło dostarczane jest do mieszkania całą jego powierzchnią. Warto jest zapoznać się z tym rozwiązaniem a szczególnie z kilkoma jego zaletami opisanymi w artykule.

Master3-group-picture

Jak poradzić sobie z hałasem z rur?

Wydawać by się mogło, że zużyta woda już nas nie musi interesować. Nic bardziej mylnego. Źle zaprojektowana instalacja kanalizacyjna może nam w dość dużym stopniu uprzykrzać komfort przebywania w mieszkaniu. Również ewentualne usterki są bardzo trudne w lokalizacji i są często bardzo kosztowne. Biorąc pod uwagę maksymę, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć warto zwrócić większą uwagę na systemy kanalizacyjne i przyjrzeć się nim dogłębnie.

zmodernizowana-polska-linia-kolejowa-e59

Odwodnienia terenu

Zbyt duże ilości wody zalegające na terenie działki powodują sporo problemów. Zgodnie z obowiązującym prawem wody opadowe nie mogą przedostawać się na działkę sąsiada i muszą być zagospodarowane na miejscu. Można je albo odprowadzić do kanalizacji deszczowej, albo spróbować je zagospodarować na naszej działce. To drugie rozwiązanie, mimo że wydaje się trochę bardziej skomplikowane niesie ze sobą wiele zalet, które w dłuższej perspektywie mogą okazać się bardzo użyteczne. 

Punkty Sprzedaży