Odwodnienie terenu: jak pozbyć się nadmiaru wody stojącej na działce?

Stojąca woda na działce, w ogrodzie, na podjeździe, a może (czego szczególnie Ci nie życzymy!) - wdzierająca się bezpośrednio do wnętrza Twojego budynku?

Z pewnością nie tak wyobrażałeś sobie posiadanie wymarzonego domu, którego wybudowanie kosztowało Cię mnóstwo czasu, pieniędzy, a także nerwów.

Jak zapobiec takiej sytuacji, zanim rozpoczniesz budowę, a jak poradzić sobie z nadmiarem wody, gdy budynek został już postawiony? Na te, jak i kilka innych pytań odpowiemy sobie w dalszej części tego artykułu. Przeczytaj do końca, aby ustrzec się nawet przed najbardziej dotkliwymi konsekwencjami! 

stpc-photo

Stojąca woda na działce - co może być jej powodem?

  • Przyczyn takiego stanu rzeczy można dopatrywać naprawdę w wielu różnych czynnikach. Począwszy od rodzaju podłoża, poprzez bliskie sąsiedztwo źródeł wody (rzek, strug, jezior, wód gruntowych itp.), na złym zagospodarowaniu terenu kończąc. Każdy z nich może sprawić, że na Twojej działce pojawi się woda, której pozbycie się będzie nie tylko trudne, ale również kosztowne.
  • Jak sobie z tym poradzić? Pozwól, że zaprezentujemy Ci kilka przykładów

Gleba gliniasta, ilasta, a także coraz popularniejszy beton (występujący pod postacią chodników, dróg, podjazdów itp.). Co mają ze sobą wspólnego? Oczywiście to, że bardzo kiepsko radzą sobie z przepuszczaniem wody. Praktycznie nie pozwalają jej na przedostanie się do dalszych - głębszych warstw, przez co jedynym, długim i nieefektywnym sposobem jest oczekiwanie, aż woda po prostu odparuje.

Kolejnym negatywnym skutkiem, który może dać o sobie znać np. dopiero podczas budowy fundamentów lub nawet w trakcie wykańczania domu jest woda znajdująca się bezpośrednio w gruncie.

Co prawda, ten typ wody stojącej nie jest widoczny od razu na powierzchni ogrodu, podjazdu, trawnika itp. Jednak jej obecność może wywołać niemałe szkody i utrudnić dalszą eksploatację samego budynku. Mamy tu na myśli przede wszystkim podwyższony stopień wilgoci, który może niszczyć fundamenty, przenikać do wewnątrz murów, a co za tym idzie - być przyczyną pojawiania się niebezpiecznych grzybów.

Powodem stałej obecności wody “w”, jak i “na” gruncie może być również nieodpowiednio dobrana lokalizacja. Chodzi zwłaszcza o sąsiedztwo wzniesień oraz pagórków. W tym miejscu do gry wchodzi grawitacja, która sprawia, że woda po prostu ścieka na dół - zalewając tym samym tereny, jak i budynki położone poniżej.


Problem stojącej wody – jak sobie z nim poradzić?

W myśl zasady pt. “lepiej zapobiegać niż leczyć” - zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej działki - dokładnie przeanalizuj jej położenie. Pomogą Ci w tym:

dzięki którym pozyskasz niezbędne informacje m.in., na temat charakterystyki gruntu oraz tego, czy może być on narażony na zalewanie.

za pomocą których dowiesz się, czy dany teren był już kiedykolwiek narażony na działanie wody.

Jeżeli jest już na to za późno (czytaj: stałeś się właścicielem zalanej działki i nawet rozpocząłeś pierwsze prace budowlane) - postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami.

postaraj się przerwać jej warstwę, a następnie wymieszać z innymi rodzajami gleby. Oczywiście w tym przypadku najrozsądniejsze byłoby całkowite pozbycie się tego problemu. Jednak wiemy, że wywiezienie tak ogromnej ilości gliny może okazać się zbyt kosztowne i kłopotliwe.

wówczas rozwiązaniem problemu może okazać się odpowiednie podniesienie poziomu ziemi (od kilku do kilkunastu centymetrów). W tym celu możesz wykorzystać ziemię oraz gruz.

tu również sprawdzi się operacja polegająca na podniesieniu wysokości gruntu oraz korekty jego ukształtowania.

Dom gotowy, a woda nadal stoi. Co z tym zrobić?

Przyznajemy, że omówione taktyki sprawdzają się zwłaszcza, gdy jesteś na samym początku swoich prac budowlanych. A co zrobić, gdy jest już zdecydowanie za późno i problem zalegającej na działce wody pojawił się długo po usytuowaniu na niej budynku? Już podpowiadamy!

· Po pierwsze – wykorzystaj do tego naturę, ona wie, jak sobie z tym poradzić 😊! Zasianie trawnika oraz umiejętne zasadzenie kwiatów, krzewów i drzew sprawi, że problem nadmiaru wody zostanie ograniczony do minimum. 

· Po drugie - wspomóż ją za pomocą nowoczesnych rozwiązań. Dopilnuj, aby na Twojej działce znalazł się odpowiedni system drenażu oraz instalacja służąca do zagospodarowywania wody deszczowej. Dzięki nim nie będziesz musiał czekać, aż nadmiar wody zostanie wchłonięty przez glebę, zaabsorbowany przez rośliny lub odparowany przez słońce 😉!

Systemy drenarskie z PVC

Firma Pipelife oferuje Państwu systemy drenarskie z PVC znajdujące zastosowanie do odwodnienia terenów, zabezpieczenia przed napływem wody we wszystkich dziedzinach budownictwa lądowego i wodnego w różnorodnych warunkach geologicznych i hydrogeologicznych.

PLK_Pipelife-Stormbox

Stormbox

System skrzynek STORMBOX przeznaczony jest do zagospodarowania wody deszczowej poprzez retencjonowanie oraz bezciśnieniowe rozprowadzanie i rozsączanie w gruncie. Wody deszczowe zebrane z powierzchni utwardzonych, m.in. z dachów, jezdni dróg, parkingów, ulic, placów, terenów zielonych, odprowadzane są poprzez rynny i rury spustowe do studzienki z osadnikiem, a następnie do skrzynek rozsączających.

Poszukujesz sprawdzonych produktów, które raz na zawsze wyeliminują problemy ze stojącą wodą?

Zapomnij o zalanej działce i ogranicz skutki działania wody wyłącznie do minimum. Sprawdź bogatą ofertę produktów marki Pipelife, które zapewnią Ci bezpieczne i komfortowe użytkowanie Twojego terenu.

Jeżeli pragniesz poznać wszystkie ich możliwości i dopasować do siebie najlepsze rozwiązania - przejdź do kontaktu, aby skorzystać z pomocy naszych ekspertów. 

stpc-photo

Zobacz nasze inne rozwiązania

Master3-group-picture

Jak poradzić sobie z hałasem z rur?

Wydawać by się mogło, że zużyta woda już nas nie musi interesować. Nic bardziej mylnego. Źle zaprojektowana instalacja kanalizacyjna może nam w dość dużym stopniu uprzykrzać komfort przebywania w mieszkaniu. Również ewentualne usterki są bardzo trudne w lokalizacji i są często bardzo kosztowne. Biorąc pod uwagę maksymę, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć warto zwrócić większą uwagę na systemy kanalizacyjne i przyjrzeć się nim dogłębnie.

Zbiornik szczelny

Zagospodarowanie wody

W czasie kryzysu klimatycznego warto wziać pod uwagę konieczność racjonalnego gospodarowania zasobami wody. Już dzieci w przedszkolu uczy się tego, że wodę należy oszczędzać. My, w dorosłym już życiu, może przenieść te nauki na trochę wyższy poziom i zacząć wykorzystywać wodę, która na pierwszy rzut oka do wykorzystania się nie nadaje. Zbierana woda deszczowa jest cennym zasobem i nie warto jest się jej pozbywać. Co prawda w niektórych przypadkach jest to koniecznośc, ale warto jest rozwarzyć także jej magazynowanie.

PEX PE-RT

Ogrzewanie podłogowe

W naszej strefie klimatyczniej przez około pół roku użytkowane jest ogrzewanie. Coraz częściej spotkać się można z zastosowaniem ogrzewania podłogowego. Jest ono bardzo wygodne z uwagi na to, że nie zabiera nam przestrzeni a ciepło dostarczane jest do mieszkania całą jego powierzchnią. Warto jest zapoznać się z tym rozwiązaniem a szczególnie z kilkoma jego zaletami opisanymi w artykule.

Punkty Sprzedaży