Głośna kanalizacja

Głośna kanalizacja: jak poradzić sobie z hałasem dochodzącym z rur?

Przed Tobą ważna inwestycja polegająca na budowie domu, zakładu, magazynu lub innego obiektu o charakterze komercyjnym? Zachodzisz w głowę, jak zadbać o to, aby zastosowana w niej instalacja kanalizacyjna była nie tylko bezpieczna i funkcjonalna, ale również możliwie jak najbardziej cicha?

A może odwrotnie? Już jesteś w posiadaniu budynku, którego kanalizacja pozostawia wiele do życzenia i mówiąc wprost: działa tak, że nie da się wytrzymać?

Dowiedz się, co może być główną przyczyną hałasów dochodzących z rur oraz poznaj kilka sprawdzonych metod, które pozwolą uchronić się przed takim zagrożeniem. Przed Tobą artykuł, w którym znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.

Richard Rood HR2 Pipelife stations hotel Venlo

Co sprawia, że kanalizacja jest głośna?

Czynników odpowiadających za nieprawidłową charakterystykę pracy tego typu instalacji można dopatrywać się w kilku miejscach. Mianowicie, źródła hałasów w kanalizacji mogą stanowić takie czynniki, jak:

Diagnoza #1: hałas może powodować zbyt duża ilość pionów kanalizacyjnych

W tym miejscu zasada jest prosta: im więcej łazienek, toalety i kuchni rozlokowanych w różnych (często oddalonych od siebie) częściach budynku, tym większa szansa na to, że kanalizacja będzie po prostu głośna.

Diagnoza #2: zbyt głośnie działanie kanalizacji może być skutkiem niewłaściwej instalacji

Mamy tu na myśli zarówno użycie nieodpowiedni rur (np. o zbyt cienkich ściankach lub o za małej średnicy), jak i ich błędny montaż (np. zbyt małe spadki, niewłaściwe odpowietrzenie czy złe łączenia). Hałas w rurach może również powodować niedopasowany materiał, z jakiego została wykonana instalacja.

Diagnoza #3: głośna kanalizacja to efekt złego rozlokowania poszczególnych pomieszczeń

Dyskomfort wynikający z dźwięków dochodzących z rur może być spowodowany również zbyt bliską odległością pomiędzy pionami, a chociażby innymi pomieszczeniami codziennego użytku (gabinetem, sypialnią, jadalnią itp.).

Jak pozbyć się problemu głośnej kanalizacji?

Naturalnie rozwiązań tego typu kłopotów najlepiej szukać w samych przyczynach powstawania hałasów. W związku z tym:

·         Po pierwsze – warto zadbać, aby wszystkie pomieszczenia sanitarne, które wymagają dostępu do kanalizacji (łazienki, toalety, kuchnie itp.), znajdowały się jak najbliżej siebie. To pozwoli, aby były podłączone do jednego, zamiast kilku pionów.

·         Po drugie – trzeba również pamiętać o profesjonalnym projekcie oraz zastosowaniu dedykowanych materiałów służących do budowy instalacji kanalizacyjnej. W tym celu najlepiej skorzystać z usług fachowych instalatorów, a także zakupić specjalistyczne elementy instalacji niskoszumowej.

·         Po trzecie – należy zwrócić uwagę na to, aby pomieszczenia sanitarne znajdowały się w odpowiednio dużej odległości od innych wnętrz. Łazienka umieszczona blisko sypialni, czy też sala konferencyjna obok toalet dla pracowników to niezbyt dobre pomysły na organizację przestrzeni.

Jak łatwo dostrzec - przeprowadzenie tych wszystkich czynności najlepiej zaplanować już na etapie projektowania budynku. Takie działanie oszczędzi nie tylko sporo pieniędzy i czasu, ale przede wszystkim pozwoli uniknąć stresu, który będzie towarzyszył ewentualnym przeróbkom (prowadzonym już po oddaniu budynku do użytku).

Master 3 Plus and PP-R systems

A co, jeśli budynek “już stoi” i nie da się w nim przeprowadzić tak gruntownych prac?

Wówczas, najbardziej optymalnym rozwiązaniem (pod względem kosztów, czasu oraz niezbędnych do włożenia wysiłków), będzie po prostu wyciszenie już istniejącej kanalizacji. W tej roli doskonale sprawdzi się wełna mineralna, którą należy wyłożyć wszystkie dostępne elementy instalacji kanalizacyjnej.

Warto przy tym pamiętać, że hałasu dochodzącego z kanalizacji nie da się całkowicie wyeliminować. W końcu prawa fizyki są nieubłagane, a ścieki “jakoś” muszą trafiać tam, gdzie ich miejsce – do przydomowej czy przemysłowej oczyszczalni lub też bezpośrednio do miejskiej instalacji.

Czy hałas z rur to jedyny problem?

 

Należy wziąć pod uwagę, że zbyt głośne funkcjonowanie kanalizacji może skutkować nie tylko pewnym dyskomfortem, ale być również zwiastunem bardziej poważnych kłopotów. Mamy tu na myśli, chociażby hałasy wynikające ze zbyt małej średnicy rur lub niewłaściwego kąta nachylenia. Oba te aspekty mogą rodzić pewne ryzyko związane z ograniczeniem wydajności, a co za tym idzie – zbyt wolnym odprowadzaniem nieczystości. 

 

POSZUKUJESZ ELEMENTÓW INSTALACJI KANALIZACYJNEJ, KTÓRE BĘDĄ CICHE, TRWAŁE I JEDNOCZEŚNIE WYDAJNE?

 

Zajrzyj do oferty Pipelife, gdzie czeka na Ciebie szeroki asortyment produktów zaprojektowanych z myślą o Twoim komforcie i bezpieczeństwie. Jeżeli podczas poszukiwań pojawią się jakiekolwiek pytania - pamiętaj, że nasi eksperci tylko czekają, aby móc na nie odpowiedzieć. W tym celu przejdź do kontaktu i zapytaj, o co tylko zechcesz.

Overview of Master3Plus products standing together

Kanalizacja niskoszumowa MASTER 3 PLUS

Niskoszumowy system kanalizacji wewnętrznej znacząco poprawia komfort użytkowania instalacji w budynkach mieszkalnych. Dodatkowo ponadstandardowe parametry systemu MASTER 3 PLUS pozwalają konstruować wielorakie specjalistyczne instalacje przemysłowe.

Zobacz nasze inne rozwiązania

PEX PE-RT

Ogrzewanie podłogowe

W naszej strefie klimatyczniej przez około pół roku użytkowane jest ogrzewanie. Coraz częściej spotkać się można z zastosowaniem ogrzewania podłogowego. Jest ono bardzo wygodne z uwagi na to, że nie zabiera nam przestrzeni a ciepło dostarczane jest do mieszkania całą jego powierzchnią. Warto jest zapoznać się z tym rozwiązaniem a szczególnie z kilkoma jego zaletami opisanymi w artykule.

PLK-system-odwodnien-dachow

Odwodnienia dachów

Jeden metr szcześcienny wody może ważyć nawet tonę. Przy płaskich dachach o dużej powierzchni jest to szczególnie istotne. Aby niedoprowadzić do znacznego zwiększenia obciążeń konstrukcji dachu, należy w miarę szybko pozbyć się tej wody. Do tego celu warto jest rozważyć zastosowanie systemów odwodnienia dachów, które działajac na zasadzie podciśnienia są w stanie w bardzo efektywny sposób rozprawdzić się z dużymi ilościami wody.

Young Couple Sitting On Floor in a living room at home and shopping online with digital tablet. Smiling woman with hat holding credit card, and man holding tablet and their cute dog on the lap.

Ogrzewanie grzejnikowe

Ogrzewanie grzejnikowe jest wciąż najbardziej popularnym systemem ogrzewania pomieszczeń. Jest łatwe w projektowaniu i instalacji. Do dyspozycji jest wiele różnych rozwiązań rozprowadzenia przewodów a zastosować je można praktycznie w każdym mieszkaniu. Niezależnie czy jest ono nowobudowane, czy już istniejące. 

Punkty Sprzedaży