ZAGOSPODAROWANIE WODY

Zagospodarowanie wody opadowej: 3 pomysły, co zrobić z deszczówką

Woda deszczowa – w naszej szerokości geograficznej spotykamy się z nią stosunkowo często. Średnio w naszym kraju pada przez okres od 60 do nawet 80 dni. Dokładna suma i częstotliwość opadów zależą od konkretnego położenia. Najmniej dni z deszczem występuje na zachodzie i w centrum Polski, z kolei najwięcej opadów notujemy na południu (zwłaszcza w samych górach).

Takie zróżnicowanie nie zmienia jednak faktu, iż z popularną deszczówką mamy do czynienia wszyscy, a jedynie nieliczna grupa osób wie, co tak naprawdę można z nią zrobić. W większości przypadków los wody spadającej z nieba jest wręcz identyczny. Najpierw ląduje na dachu, z którego trafia potem do rynny, a następnie jest odprowadza - bezpośrednio do gruntu lub kanalizacji.

wody-deszczowe

Jak zadbać o umiejętne zagospodarowanie wód opadowych?

Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że coraz więcej osób zaczyna postrzegać deszczówkę jako kolejny krok w walce o zdrowszą i bezpieczniejszą planetę. Dlatego w tym artykule przyjrzymy się kilku sposobom pozwalającym na skuteczne zagospodarowanie wody opadowej.

Chcesz dowiedzieć się, jak możesz zadbać o ekologię, a jednocześnie oszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie? Sprawdź pomysły na zastosowanie deszczówki - u Ciebie w domu!

Pomysły na zagospodarowanie deszczówki

Pierwszą myślą, jaka z pewnością przychodzi Ci do głowy, jest używanie wody do podlewania: trawnika, kwiatów, drzew, krzewów, warzyw i owoców w ogrodzie, a nawet pielęgnacji roślin, które znajdują się w domu. I wiesz co? To doskonały pomysł!

Deszczówka na działce może być wykorzystywana również na kilka innych sposobów. Choć od razu warto zaznaczyć, iż ich wcielenie w życie wymaga nieco więcej pracy.

Pojedyncze spłukanie muszli klozetowej to średni wydatek sięgający rzędu 5 litrów. Natomiast przeciętna ilość takich dziennych spłukań w domu jednorodzinnym może wynieść nawet kilkanaście. Już wiesz, do czego zmierzamy?

Zdecydowanie! Woda opadowa to również świetne rozwiązanie do zastosowania bezpośrednio w toalecie. Wystarczy, że podłączysz ją do źródła, a korzystanie z WC stanie się dla Ciebie praktycznie darmowe (i ekologiczne!).

Kolejnym sposobem, który wymaga właściwego przygotowania, jest pozyskiwanie takiej wody do celów konsumpcyjnych i sanitarnych.

Uwaga! Do tego tematu radzimy podchodzić bardzo, ale to bardzo ostrożnie. Krople deszczu mogą być zanieczyszczone. A co za tym idzie - kontakt z taką nieprzebadaną woda może okazać się zagrożeniem dla zdrowia, jak i życia mieszkańców domu.

Rozważając zastosowanie jej do wspomnianych celów - należy wziąć pod uwagę: swoje otoczenie, materiał, z jakiego wykonany jest dach, jak również wyposażyć całą instalację w odpowiednie filtry.

Deszczówka i co dalej? Jak ją magazynować?

Pewnie tym zdaniem nie odkryjemy Ameryki, ale jak łatwo się domyśleć - deszczówka jest potrzebna najbardziej wtedy, kiedy deszcz po prostu nie pada. W końcu, po co własnoręcznie podlewać ogródek, warzywniak lub trawnik, jeśli w danym momencie robi to za nas natura. “Schody” zaczynają się wtedy, gdy deszczu nie ma, a dany region dotyka chwilowa lub nawet długoterminowa susza.

W związku z tym, kluczowym elementem pozwalającym na pełne gospodarowanie wodami opadowymi jest właściwy zbiornik. W tej materii wyróżniamy minimum 2 podejścia:

  • Profesjonalny zbiornik na deszczówkę - montowany bezpośrednio na gruncie lub też ukryty pod powierzchnią ziemi. Tak przechowywana woda ma znacznie szersze spektrum zastosowania.
  • Tradycyjna studnia - to podejście sprawia, że tak przechowywana woda nadaje się w zasadzie tylko do podlewania.

Oczywiście, należy również pamiętać o całej instalacji, której elementy pozwalają na sprawne gromadzenie, jak i korzystanie z wody.

wody-deszczowe

Zależy Ci na sprawdzonych produktach, które wykorzystasz do zagospodarowania wody opadowej?

 

Zapoznaj się z naszą ofertą dedykowanych produktów, a jeśli w trakcie poszukiwań pojawią się jakiekolwiek pytania – skorzystaj z możliwości kontaktu z doradcami Pipelife. Jesteśmy przekonani, że wspólnie znajdziemy rozwiązania, które wyposażą Cię we własne, ekologiczne i ekonomiczne źródło wody.

Zbiornik szczelny

Zbiornik szczelny

Zbiorniki są przeznaczone do magazynowania ścieków bytowych. Zbiorniki te są całkowicie szczelne i odporne na ścieki, a dzięki temu przyjazne środowisku naturalnemu. Zwieńczenie z pokrywą PE o średnicy 600 mm umożliwia swobodną regulację wysokości dzięki zastosowaniu nadstawek montażowych z PE 0,2 m lub 0,4 m.


Zobacz nasze inne rozwiązania

zmodernizowana-polska-linia-kolejowa-e59

Odwodnienia terenu

Zbyt duże ilości wody zalegające na terenie działki powodują sporo problemów. Zgodnie z obowiązującym prawem wody opadowe nie mogą przedostawać się na działkę sąsiada i muszą być zagospodarowane na miejscu. Można je albo odprowadzić do kanalizacji deszczowej, albo spróbować je zagospodarować na naszej działce. To drugie rozwiązanie, mimo że wydaje się trochę bardziej skomplikowane niesie ze sobą wiele zalet, które w dłuższej perspektywie mogą okazać się bardzo użyteczne. 

Master3-group-picture

Jak poradzić sobie z hałasem z rur?

Wydawać by się mogło, że zużyta woda już nas nie musi interesować. Nic bardziej mylnego. Źle zaprojektowana instalacja kanalizacyjna może nam w dość dużym stopniu uprzykrzać komfort przebywania w mieszkaniu. Również ewentualne usterki są bardzo trudne w lokalizacji i są często bardzo kosztowne. Biorąc pod uwagę maksymę, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć warto zwrócić większą uwagę na systemy kanalizacyjne i przyjrzeć się nim dogłębnie.

PLK-system-odwodnien-dachow

Odwodnienia dachów

Jeden metr szcześcienny wody może ważyć nawet tonę. Przy płaskich dachach o dużej powierzchni jest to szczególnie istotne. Aby niedoprowadzić do znacznego zwiększenia obciążeń konstrukcji dachu, należy w miarę szybko pozbyć się tej wody. Do tego celu warto jest rozważyć zastosowanie systemów odwodnienia dachów, które działajac na zasadzie podciśnienia są w stanie w bardzo efektywny sposób rozprawdzić się z dużymi ilościami wody.

Punkty Sprzedaży