Odprowadzanie nieczystości

Systemy kanalizacji wewnętrznej w domu jedno- i wielorodzinnym

Obok instalacji wodnej, system kanalizacji wewnętrznej to jeden z najważniejszych elementów budynków mieszkalnych. Jego prawidłowe działanie ma niezwykle duże znaczenie dla komfortu mieszkańców. Ważny jest nie tylko odpowiednio przygotowany projekt, ale także wykorzystane materiały i rozwiązania systemowe. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Materiały używane w instalacjach wodno-kanalizacyjnych

Do materiałów z tworzyw sztucznych wykorzystywanych w takich instalacjach należą:

  • polipropylen (PP),
  • polietylen (PE),
  • polichlorek winylu (PCV),

Dość często stosowane są także przewody wielowarstwowe (np. PERT/AL/PERT; PEX/AL/PEX), które składają się z trzech warstw - dwie z nich wykonane są z tworzywa sztucznego, a trzecia zwykle z aluminium choć spotkać się też można z warstwą wewnętrzną wykonaną z EVOH.

Większość z tych materiałów nadaje się tak do wody ciepłej, jak i zimnej - trzeba jednak zawsze sprawdzać, jak wysoką temperaturę może mieć woda w danym systemie.

Jak wygłuszyć domową kanalizację?

Znakomita większość oferowanych obecnie systemów sanitarnych w budynkach mieszkalnych opiera się o elementy (m.in. kształtki, rury, łączniki) wykonane z tworzyw sztucznych. Szczególnie popularny jest tutaj polipropylen wzbogacony dodatkami mineralnymi. To właśnie te dodatki powodują, że rura lepiej tłumi dźwięki powstałe wewnątrz systemu i jest ją znacznie trudniej wprawić w drgania. Dodatkowo minerały te to także zwiększona sztywność obwodowa rur - w niektórych przypadkach jest to spora zaleta. Szczegóły techniczne dotyczące składu takich mieszanek są oczywiście tajemnicami wytwórców. Taki system kanalizacji niskoszumowej może być nawet cztery razy cichszy niż tradycyjna kanalizacja wewnętrzna z żeliwa. Dodatkowo można je także wzbogacić o specjalne uchwyty mocujące - ich wykładziny jeszcze bardziej zwiększą skuteczność systemu.

Oprócz materiałów na możliwości wygłuszania wpływają także:

  • przebieg rur - gwałtowne zmiany kierunku przepływu generują więcej hałasu;
  • zgodność wymiarowa - wybierając rury zgodne z Polską Normą PN-EN 1451 zyskuje się gwarancję, że będą do siebie idealnie pasować i dadzą się łatwo połączyć z miejską kanalizacją wewnętrzną.

Rozwiązania dla systemu kanalizacji wewnętrznej

Jeśli chcesz, aby Twój domowy system kanalizacyjny był skuteczny, a zarazem cichy, sięgnij po sprawdzone rozwiązania. W ofercie Pipelife znajdziesz to, czego szukasz - poniżej przedstawiamy pokrótce trzy systemy kanalizacji wewnętrznej idealne dla każdego budynku mieszkalnego.

Comfort

Produkowany zgodnie z normą PN-EN 1451-1 system rur i kształtek w kolorze szarym/białym. Elementy instalacji Comfort powstają z polipropylenu kopolimerowego PP-b (zwanego też polipropylenem II generacji) - nadaje im to dużą wytrzymałość na uderzenia i temperatury. Comfort to kompletny system zawierający rury i kształtki w pełnym zakresie średnic, zapewniający szczelność i wysoką trwałość połączeń. Wykorzystany materiał wytrzymuje temperatury od -20 do +95°C i zachowuje plastyczność także w niskich temperaturach. Sprawdza się więc bardzo dobrze w warunkach zimowych.

Więcej o systemie Comfort możesz znaleźć tutaj.

Instalacje - Comfort

Comfort Plus

Comfort Plus to system kanalizacji wykonanej z polipropylenu blokowego wzbogaconego mineralnymi dodatkami. Daje im to większą sztywność, wytrzymałość i bardzo dobre właściwości hydrauliczne. Ponadto rury Comfort Plus bardzo dobrze tłumią dźwięki - pozwalają uzyskać wyciszenie na poziomie znacznie droższych systemów kanalizcji wewnętrznej. Decydując się na ten system, uzyskasz bardzo dobre parametry instalacji, płacąc za nią o wiele mniej niż w przypadku innych systemów o podobnych cechach. Podobnie jak inne systemy Pipelife posiada wszystkie niezbędne dokumenty i badania.

Więcej informacji o rozwiązaniu Comfort Plus znajdziesz tutaj.

 

Instalacje - Comfort  Plus

Master 3 Plus

Master 3 Plus to nowa generacja niskoszumowej kanalizacji wewnętrznej. Produkty z tej linii wykonano z trzech warstw polipropylenu - zewnętrznej i wewnętrznej z kopolimerowego oraz środkowej z domieszkami mineralnymi. Zapewnia im to wysoką sztywność obwodową i wzdłużną, odporność na uderzenia, stabilność konstrukcji oraz doskonałe tłumienie dźwięków roboczych. Zastosowane tutaj rozwiązania niskoszumowe zapewniają niezrównany komfort użytkownikom. Konstrukcje oparte o Master 3 Plus mogą znaleźć zastosowanie przy ściekach agresywnych chemicznie o zakresie pH 2-12.

Więcej o rozwiązaniu Master 3 Plus możesz dowiedzieć się tutaj.

 

Systemy KW - podsumowanie

Dobrze zaprojektowany i zbudowany system kanalizacji wewnętrznej nie tylko sprawnie odprowadza ścieki, ale też daje mieszkańcom poczucie komfortu, skutecznie tłumiąc dźwięk generowany przez ruch cieczy. Inżynierowie z działu Innowacji i Wdrożeń pracują wciąż nad coraz lepszymi materiałami, dzięki czemu każda nowa kanalizacja wewnętrzna to system o coraz lepszych cechach użytkowych. W ofercie Pipelife dostępne są jedne z najnowocześniejszych systemów kanalizacji wewnętrznej dla domów jedno- i wielorodzinnych.

Głośna kanalizacja: jak poradzić sobie z hałasem dochodzącym z rur?

Dowiedz się, co może być główną przyczyną hałasów dochodzących z rur i poznaj kilka sprawdzonych metod, które pozwolą się przed tym uchronić.

Geluidsarme Pipelife Master 3 Plus in ‘Mr. Jigs’ hotel Venlo

Zobacz nasze inne rozwiązania

PEX PE-RT

Ogrzewanie podłogowe

W naszej strefie klimatyczniej przez około pół roku użytkowane jest ogrzewanie. Coraz częściej spotkać się można z zastosowaniem ogrzewania podłogowego. Jest ono bardzo wygodne z uwagi na to, że nie zabiera nam przestrzeni a ciepło dostarczane jest do mieszkania całą jego powierzchnią. Warto jest zapoznać się z tym rozwiązaniem a szczególnie z kilkoma jego zaletami opisanymi w artykule.

PLK-system-odwodnien-dachow

Odwodnienia dachów

Jeden metr szcześcienny wody może ważyć nawet tonę. Przy płaskich dachach o dużej powierzchni jest to szczególnie istotne. Aby niedoprowadzić do znacznego zwiększenia obciążeń konstrukcji dachu, należy w miarę szybko pozbyć się tej wody. Do tego celu warto jest rozważyć zastosowanie systemów odwodnienia dachów, które działajac na zasadzie podciśnienia są w stanie w bardzo efektywny sposób rozprawdzić się z dużymi ilościami wody.

zmodernizowana-polska-linia-kolejowa-e59

Odwodnienia terenu

Zbyt duże ilości wody zalegające na terenie działki powodują sporo problemów. Zgodnie z obowiązującym prawem wody opadowe nie mogą przedostawać się na działkę sąsiada i muszą być zagospodarowane na miejscu. Można je albo odprowadzić do kanalizacji deszczowej, albo spróbować je zagospodarować na naszej działce. To drugie rozwiązanie, mimo że wydaje się trochę bardziej skomplikowane niesie ze sobą wiele zalet, które w dłuższej perspektywie mogą okazać się bardzo użyteczne. 

Punkty Sprzedaży