Odwodnienie dróg, ulic i autostrad

Dlaczego jest to ważne i jak o nie zadbać?

Bezpieczeństwo na polskich, jak i zagranicznych drogach zależy od postawy samych kierowców (w tym między innymi - stosowania się do przepisów ruchu drogowego), ale także stanu powierzchni, po jakiej podróżują samochody oraz inne pojazdy mechaniczne.

Jednym z czynników, który może decydować o jakości dróg, jest również woda. Jej zaleganie na jezdni może doprowadzić do powstawania niebezpiecznych sytuacji - w tym, chociażby powodujących wpadanie w poślizg i utratę kontroli nad pojazdem. Warto jednak pamiętać, że woda to także niszczycielski żywioł, który powoli, aczkolwiek bardzo skutecznie, jest w stanie uszkadzać nawierzchnię drogi. Właśnie dlatego tak ważne jest umiejętne projektowanie oraz budowanie instalacji wspierających jej odpływ

Warsaw Bypass S2 Road Drainage

Jak zminimalizować ryzyko wypadków, kolizji, a także zdecydowanie wydłużyć żywotność nawierzchni drogowych? Jednym z rozwiązań tego typu problemów może być zastosowanie odpowiednich systemów służących do odwadniania jezdni i autostrad. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o nich więcej, a także poznać gotowe elementy, w które warto wyposażyć tego rodzaju drogą infrastrukturę. 

Dlaczego właściwe odwodnienie jezdni jest tak ważne?

W tym miejscu warto podać co najmniej dwa zasadnicze powody.

Ograniczenie ryzyka wypadków

Woda, która w dużych ilościach pozostaje na powierzchni jezdni, może tworzyć kałuże, rozlewiska, jak i praktycznie niewidoczne, aczkolwiek niezwykle groźne warstwy. Każda z nich, podczas kontaktu z pędzonym samochodem, może ograniczyć jego przyczepność, wywołać poślizg lub spowodować całkowitą utratę kontroli nad pojazdem.

Przeciwdziałanie niszczeniu nawierzchni

Zbyt długi kontakt z zalegającą wodą może doprowadzić do odkształcania, częściowego uszkadzania, a nawet pękania drogi. W dłuższym horyzoncie czasowym może przyczynić się do powstawania dziur, a co za tym idzie - konieczności przeprowadzania kosztownych napraw. 

Co zrobić, aby szybko i sprawnie pozbyć się nadmiaru wody z drogi?

Aby ograniczyć wyżej wspomniane ryzyka, a tym samym przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i jakości dróg - warto zadbać o dwa kluczowe aspekty.

Pierwszym z nich jest właściwa konstrukcja samej jezdni. Mianowicie, aby woda nie gromadziła się na jezdni i mogła swobodnie odpływać z dala od jej powierzchni - musi posiadać odpowiednie nachylenie. Pochylenie podłużne powinno mieścić się w granicach od pół do jednego procenta. Z kolei pochylenie poprzeczne - oscylować na poziomie dwóch procent. Niezastosowanie się do wyżej wymienionych norm może doprowadzić do tego, że woda opadowa lub roztopowa będzie gromadziła się i pozostawała na nawierzchni, a co za tym idzie - będzie rodziła poważne ryzyko dla wszystkich poruszających się nią pojazdów.

Jednak odwodnienie dróg, ulic i autostrad nie zależy wyłącznie od ich kształtu i stopnia nachylenia. Transportowana w ten sposób woda musi być też efektywnie odprowadzana. A wszystko po to, aby jej nadmiar nie powodował, chociażby powstawania zalewisk, czy też przepełnień rowów oraz innych elementów infrastruktury. W związku z tym, kolejnym elementem, o który warto zadbać, jest zastosowanie właściwych instalacji służących do odprowadzania wody.  

Pragma pipes

 

W jaki sposób odprowadzać wodę z dróg, ulic i autostrad?

W tej roli doskonale odnajdują się między innymi rury drenarskie oraz profesjonalne studnie, które zostały stworzone z myślą o takich miejscach. Ich właściwy montaż pozwala na sprawne “odbieranie” wody ściekające z dróg, a następnie przekazywanie je “dalej” - do kolejnych elementów instalacji.

W ofercie marki Pipelife znajdziesz mnóstwo podzespołów, jak i gotowych rozwiązań, które szybko i praktycznie “od ręki” dopasujesz do charakteru oraz warunków panujących na danej drodze. 

Jeżeli potrzebujesz dodatkowej porady lub wsparcia w podjęciu właściwej decyzji - pamiętaj, że do Twojej dyspozycji są nasi doświadczeni eksperci. Wystarczy, że przejdziesz do kontaktu i zadasz im dowolne pytanie, a chętnie udzielą Ci szybkiej i rzeczowej odpowiedzi. Zapraszamy! 

Kanalizacja Pragma

System kanalizacji zewnętrznej PRAGMA

Pragma® to nowoczesny system rur, kształtek i studni do kanalizacji zewnętrznej. Dzięki jego zaletom stawiany jest w czołówce tego typu produktów na świecie. Elementy systemu wykonane są z wysokiej jakości blokowego polipropylenu kopolimerowego PP-B.
Zalety Pragmy® wynikają ze specjalnej budowy wewnętrznej rur i opatentowanej technologii produkcji. Rury systemu Pragma® produkowane są w średnicach: od 160 mm do 630 mm.
Przeznaczone są do kanalizacji bytowej i deszczowej. Mogą również być stosowane w kanalizacji przemysłowej, jako rury osłonowe dla telekomunikacji oraz jako rury drenarskie do odwodnienia dróg, składowisk, wysypisk śmieci. Szczególnie zalecane są do kanalizacji przemysłowych i na tereny objęte działaniem szkód górniczych.

Zobacz nasze inne rozwiązania

architecture

Ścieki przemysłowe

Ścieki przemysłowe zaliczane są do nieczystości, które wymagają szczególnego podejścia do gromadzenia, oczyszczania i dalszej dystrybucji. Choć w opinii wielu ekspertów – polskie prawo w tym zakresie nie jest do końca jasne i klarowne – przyjmuje się, że głównymi dostawcami tego typu ścieków są szeroko pojęte firmy.

Installed Floortherm underfloor heating

OGRZEWANIE PODŁOGOWE DLA PRZEMYSŁU

W jaki sposób połączyć komfort cieplny, niezawodność i energooszczędność, jednocześnie zapewniając swojej firmie idealne warunki i przestrzeń do wydajnej pracy? Jeżeli podobnie jak wielu innych przedsiębiorców, zadajesz sobie to pytanie – ten artykuł z pewnością Cię zainteresuje.

water-pipe

Woda technologiczna

W przemyśle woda stanowi najczęściej podstawowy surowiec. Wiele gałęzi przemysłu nie jest w stanie się bez niej obyć. Nie mówimy tutaj natomiasto o zwykłej wodzie wodociągowej, którą każy z nas ma w domu. Mowa tutaj o wodzie technologicznej, która często nie nadaje się do spożycia przez ludzi. Może zawierać w sobie też subskatncje niebezpieczne dlatego tak ważne jest, aby znaleźć odpowiedni produkt, który pozwoli na bezpieczny transport tej wody.

Punkty Sprzedaży