Woda technologiczna, nazwana również wodą procesową, to rodzaj substancji wykorzystywanej w układach przemysłowych. Zazwyczaj nie jest zdatna do picia. Zamiast tego musi spełniać określone wymagania, a co za tym idzie - oferować konkretne parametry użytkowe. Aby je osiągnąć - bardzo często poddaje się ją specjalnym procesom uzdatniania, które mają na celu wzbogacić jej skład o wybrane właściwości lub pozbycie się z niego wybranych zanieczyszczeń.
Tego rodzaju woda znajduje szczególne zastosowanie w obszarach związanych z przemysłami takimi, jak: produkcja czy energetyka. Używa się jej również w wielu procesach technologicznych.
Do grupy przedsiębiorstw, które korzystają z jej właściwości, możemy więc zaliczyć firmy papiernicze, włókiennicze, spożywcze, maszynowe i metalurgiczne, a także jednostki działające w obszarze związanym z ochroną zdrowia (w tym szpitale, laboratoria).
Warto wspomnieć, że to właśnie przeznaczenie jest głównym wyznacznikiem tego, skąd taka woda może pochodzić, jak również tego, w jaki sposób należy ją uzdatnić.
W wielu branżach woda procesowa może pochodzić bezpośrednio z ujęć takich, jak: wodociągi, rzeki, jeziora oraz inne zbiorniki – i nie być poddawana dodatkowej “obróbce”. Z kolei inne obszary mogą wymagać jej perfekcyjnego oczyszczenia (np. branża spożywcza lub farmaceutyczna), do czego niezbędne są odpowiednie systemy dedykowanej wodzie technologicznej.
Przeprowadzanie procesów uzdatniania w celu uzyskania wody technologicznej niesie za sobą wiele korzyści.
Po pierwsze
pozwala uzyskać substancję o konkretnych parametrach użytkowych (np. o odpowiednim stopniu miękkości, pozbawioną wybranych składników, jak i uzupełnioną o konkretny skład).
Po drugie
umożliwia ograniczenie zużycia innych elementów instalacji (np. w wyniku korozji, zanieczyszczenia, powstawania bakterii itp.).
Po trzecie
daje możliwość skutecznego zabezpieczenia zarówno zdrowia, jak i życia - pracowników oraz innych osób mających kontakt z taką wodą.
Podczas podejmowania takiej decyzji należy skupić się na 2 kluczowych aspektach. Pierwszym z nich jest dopasowanie instalacji do celów oraz potrzeb danego przedsiębiorstwa. Rozwiązanie powinno zostać zaprojektowane oraz wdrożone w taki sposób, aby umożliwiało uzyskiwanie wody, której parametry pozwalają na efektywne prowadzenie wybranych procesów technologicznych.
Drugi elementy dotyczy jakości samych podzespołów. Aby cała instalacja służyła długo, bezproblemowo i wydajnie – powinna zostać wykonana z elementów wysokiej jakości, które są odporne na uszkodzenia i gwarantują wysoki poziom niezawodności.
W takim razie zachęcamy Cię do poznania szerokiej oferty marki Pipelife, w której czekają na Ciebie dedykowane elementy tego typu instalacji. Jeżeli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz wsparcia - poproś o pomoc naszych doradców i już dziś skontaktuj się z nami.