INSTALACJA WODY TECHNOLOGICZNEJ

Woda technologiczna: czym jest i jak zadbać o prawidłową instalację?

Działasz w branży, w której wykorzystywanie wody procesowej jest na porządku dziennym? Chcesz dowiedzieć się na jej temat nieco więcej, a dodatkowo sprawdzić, jak zadbać o dobór odpowiedniej instalacji? 

W tym artykule poruszymy niezwykłe ważny temat, jakim jest woda technologiczna wykorzystywana w przemyśle i nie tylko. Pragniesz dowiedzieć się, do czego służy, gdzie się sprawdza i jakie korzyści daje? Zapraszamy do lektury!

pipes

Woda technologiczna – co to jest?

Woda technologiczna, nazwana również wodą procesową, to rodzaj substancji wykorzystywanej w układach przemysłowych.  Zazwyczaj nie jest zdatna do picia. Zamiast tego musi spełniać określone wymagania, a co za tym idzie - oferować konkretne parametry użytkowe. Aby je osiągnąć - bardzo często poddaje się ją specjalnym procesom uzdatniania, które mają na celu wzbogacić jej skład o wybrane właściwości lub pozbycie się z niego wybranych zanieczyszczeń.  

Gdzie wykorzystuje się wodę technologiczną?

Tego rodzaju woda znajduje szczególne zastosowanie w obszarach związanych z przemysłami takimi, jak: produkcja czy energetyka. Używa się jej również w wielu procesach technologicznych.

Do grupy przedsiębiorstw, które korzystają z jej właściwości, możemy więc zaliczyć firmy papiernicze, włókiennicze, spożywcze, maszynowe i metalurgiczne, a także jednostki działające w obszarze związanym z ochroną zdrowia (w tym szpitale, laboratoria).

Warto wspomnieć, że to właśnie przeznaczenie jest głównym wyznacznikiem tego, skąd taka woda może pochodzić, jak również tego, w jaki sposób należy ją uzdatnić.

W wielu branżach woda procesowa może pochodzić bezpośrednio z ujęć takich, jak: wodociągi, rzeki, jeziora oraz inne zbiorniki – i nie być poddawana dodatkowej “obróbce”. Z kolei inne obszary mogą wymagać jej perfekcyjnego oczyszczenia (np. branża spożywcza lub farmaceutyczna), do czego niezbędne są odpowiednie systemy dedykowanej wodzie technologicznej.

Na czym polega uzdatnianie wody procesowej?

Uzdatnianie wody technologicznej może przyjmować różne formy, o których w dużej mierze decyzje charakter danego przedsiębiorstwa, jak i specyfika jego pracy. Aby woda otrzymała status procesowej, może być poddawana takim formom uzdatniania, jak:

  • Zmiękczanie wody.
  • Usuwanie bakterii i wirusów.
  • Pozbywanie się zanieczyszczeń.
  • Eliminowanie ciał stałych (w tym mikro- i makrocząsteczek).
  • Odsalanie oraz usuwanie innych rozpuszczonych w wodzie substancji.
lab

Dlaczego warto uzdatniać wodę technologiczną?

Przeprowadzanie procesów uzdatniania w celu uzyskania wody technologicznej niesie za sobą wiele korzyści.

pozwala uzyskać substancję o konkretnych parametrach użytkowych (np. o odpowiednim stopniu miękkości, pozbawioną wybranych składników, jak i uzupełnioną o konkretny skład).

umożliwia ograniczenie zużycia innych elementów instalacji (np. w wyniku korozji, zanieczyszczenia, powstawania bakterii itp.).

daje możliwość skutecznego zabezpieczenia zarówno zdrowia, jak i życia - pracowników oraz innych osób mających kontakt z taką wodą.

 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru właściwej instalacji wody technologicznej?

Podczas podejmowania takiej decyzji należy skupić się na 2 kluczowych aspektach. Pierwszym z nich jest dopasowanie instalacji do celów oraz potrzeb danego przedsiębiorstwa. Rozwiązanie powinno zostać zaprojektowane oraz wdrożone w taki sposób, aby umożliwiało uzyskiwanie wody, której parametry pozwalają na efektywne prowadzenie wybranych procesów technologicznych.

Drugi elementy dotyczy jakości samych podzespołów. Aby cała instalacja służyła długo, bezproblemowo i wydajnie – powinna zostać wykonana z elementów wysokiej jakości, które są odporne na uszkodzenia i gwarantują wysoki poziom niezawodności.

ciśnieniowe PE

System rur z PE

Rury te produkuje się metodą wytłaczania z polietylenu PE 80 i PE 100. Przewody wykonane z PE odznaczają się wysokimi paramertami fizykochemicznymi, umożliwiającymi bardzo szeroki zakres zastosowań. Doskonale nadają się do min. budowy sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, przesyłania chemikaliów, renowacji rurociągów.

 

Szukasz zaufanych komponentów, które umożliwią Ci stworzenie wydajnej i niezawodnej instalacji wody technologicznej?

W takim razie zachęcamy Cię do poznania szerokiej oferty marki Pipelife, w której czekają na Ciebie dedykowane elementy tego typu instalacji. Jeżeli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz wsparcia - poproś o pomoc naszych doradców i już dziś skontaktuj się z nami.

Zobacz nasze inne rozwiązania

Installed Floortherm underfloor heating

OGRZEWANIE PODŁOGOWE DLA PRZEMYSŁU

W jaki sposób połączyć komfort cieplny, niezawodność i energooszczędność, jednocześnie zapewniając swojej firmie idealne warunki i przestrzeń do wydajnej pracy? Jeżeli podobnie jak wielu innych przedsiębiorców, zadajesz sobie to pytanie – ten artykuł z pewnością Cię zainteresuje.

architecture

Ścieki przemysłowe

Ścieki przemysłowe zaliczane są do nieczystości, które wymagają szczególnego podejścia do gromadzenia, oczyszczania i dalszej dystrybucji. Choć w opinii wielu ekspertów – polskie prawo w tym zakresie nie jest do końca jasne i klarowne – przyjmuje się, że głównymi dostawcami tego typu ścieków są szeroko pojęte firmy.

Pipelife General

Rurociągi podwodne

Dzięki dziesięcioleciom doświadczeń w zakresie rozwiązań dla sektora morskiego mamy wyjątkową możliwość projektowania, produkcji, dostarczania i nadzorowania instalacji rur PE o małych i dużych średnicach niemal na całym świecie. W zależności od wymaganej średnicy, nasze systemy rurowe mogą być bez problemu wytłaczane w odcinkach o długości do 2,5 km. Czytaj dalej, aby poznać ich korzyści.

Punkty Sprzedaży