Ścieki przemysłowe

Ścieki przemysłowe: definicja i wymagania związane z ich odprowadzaniem

Ścieki przemysłowe zaliczane są do nieczystości, które wymagają szczególnego podejścia do gromadzenia, oczyszczania i dalszej dystrybucji. Choć w opinii wielu ekspertów – polskie prawo w tym zakresie nie jest do końca jasne i klarowne – przyjmuje się, że głównymi dostawcami tego typu ścieków są szeroko pojęte firmy. W tym artykule przyjrzymy się nie tylko ich definicji, ale także wskażemy zasady i rekomendacje związane z obchodzeniem się z takim rodzajem odpadów.

Chcesz dowiedzieć się, czym są, jak się je odprowadza oraz jakie obowiązki ciążą na dostawcach ścieków produkowanych przez przemysł? No to zapraszamy do lektury!

Production plant Zennewijnen Robotarms

Ścieki przemysłowe - definicja. Czym są?

Zgodnie z definicją, z jaką możemy się spotkać w ustawie Prawo wodne (tekst jednolity: Dz. U. 2012 nr 0 poz. 145 z późn. zm.) w art. 9, ust. 1, p. 17), ścieki przemysłowe to:

Ścieki, które nie są ściekami bytowymi lub wodami opadowymi (lub roztopowymi) i są wynikiem prowadzonej działalności gospodarczej (handlowej, przemysłowej, składowej, transportowej lub usługowej). Ścieki przemysłowe mogą również stanowić mieszaninę ścieków innego podmiotu, które są jednak odprowadzane urządzeniami kanalizacyjnymi danego przedsiębiorstwa.

Zgodnie z przytoczoną powyżej definicją, do ścieków przemysłowych zaliczamy wody opadowe i roztopowe, które pochodzą z terenów zanieczyszczonych i jednocześnie należą do systemu kanalizacji.

Odprowadzanie ścieków przemysłowych. W jakich sytuacjach mogą trafiać do kanalizacji?

Nadrzędnym dokumentem, który zawiera w sobie szczegółowe informacje na temat tego, jakie ścieki mogą zasilać kanalizację, jest Rozporządzenie Ministra Budownictwa z dnia 14 lipca 2006 r. Dotyczy ono obowiązków dostawców ścieków przemysłowych, a także określa warunki wprowadzania ścieków.

Na podstawie tego rozporządzenia tworzy się umowę między firmą a przedsiębiorstwem wodno-kanalizacyjnym. Ten dokument ma z kolei za zadanie doprecyzować wszelkie kwestie, w tym m.in.: parametry oraz ilość ścieków.

Wymogi stawiane wobec przekazywanych ścieków przemysłowych

Przekazywane do systemu kanalizacyjnego ścieki przemysłowe nie mogą stanowić żadnego zagrożenia dla osób oraz infrastruktury związanej z pracą oczyszczalni ścieków. Muszą być podatne na mechaniczne oraz biologiczne procesy oczyszczania, a dodatkowo spełniać następujące parametry:

·         Temperatura maksymalna: do 35 °C.

·         Odczyn pH: od 8 do 10 (dla ścieków zawierających siarczki i cyjanki) oraz od 6,5 do 9,5 dla pozostałych.

Ponadto, jeśli ścieki posiadają w swoim składzie związki, które mogą być szkodliwe dla środowiska wodnego, wówczas niezbędne jest posiadanie dodatkowego pozwolenia wodnoprawnego.

Chcesz, aby Twoja infrastruktura pozwalała Ci na bezpieczne i wydajne zarządzanie ściekami przemysłowymi?

Już zobacz nasz asortyment produktów umożliwiających sprawnie zagospodarowanie ścieków. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej porady – nie czekaj i zapytaj o nią naszych doradców Pipelife, którzy już na Ciebie czekają.

 

Poszukujesz elementów instalacji kanalizacyjnej, które będą ciche, trwałe i jednocześnie wydajne?

Zajrzyj do oferty Pipelife, gdzie czeka na Ciebie szeroki asortyment produktów zaprojektowanych z myślą o Twoim komforcie i bezpieczeństwie. Jeżeli podczas poszukiwań pojawią się jakiekolwiek pytania - pamiętaj, że nasi eksperci tylko czekają, aby móc na nie odpowiedzieć. W tym celu przejdź do kontaktu i zapytaj, o co tylko zechcesz.

PLK_Pipelife-PP-Master

System rur i kształtek PP Master

PP Master to system rur o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych przeznaczony do kanalizacyjnych systemów infrastrukturalnych. Specjalna budowa rury sprawia, że jest ona szczególnie wytrzymała na obciążenia zewnętrzne w porównaniu do zwykłych rur PP o podobnej grubości ścianki. Na uwagę zasługuje również fakt, że kielich posiada specjalną uszczelkę z pierścieniem stabilizacyjnym w kolorze czerwonym zapobiegającym przypadkowemu jej wysunięciu w trakcie montażu oraz zwiększoną strefę uszczelniającą.

Kanalizacja

Rury i kształtki lite PP CONNECT

W ofercie Pipelife Polska znaleźć można system rur o ściankach litych z gładkimi powierzchniami wewnętrznymi i zewnętrznymi i kształtek wykonanych z PP bez dodatków mineralnych. Produkcja obejmuje rury w średnicach od 160 do 400 mm w sztywnościach obwodowych SN 8-16 kN/m2 w odcinkach o długości 3 lub 6 m. Rury produkowane są w odcinkach prostych jako rury bose.

Zobacz nasze inne rozwiązania

Installed Floortherm underfloor heating

OGRZEWANIE PODŁOGOWE DLA PRZEMYSŁU

W jaki sposób połączyć komfort cieplny, niezawodność i energooszczędność, jednocześnie zapewniając swojej firmie idealne warunki i przestrzeń do wydajnej pracy? Jeżeli podobnie jak wielu innych przedsiębiorców, zadajesz sobie to pytanie – ten artykuł z pewnością Cię zainteresuje.

Pipelife General

Rurociągi podwodne

Dzięki dziesięcioleciom doświadczeń w zakresie rozwiązań dla sektora morskiego mamy wyjątkową możliwość projektowania, produkcji, dostarczania i nadzorowania instalacji rur PE o małych i dużych średnicach niemal na całym świecie. W zależności od wymaganej średnicy, nasze systemy rurowe mogą być bez problemu wytłaczane w odcinkach o długości do 2,5 km. Czytaj dalej, aby poznać ich korzyści.

water-pipe

Woda technologiczna

W przemyśle woda stanowi najczęściej podstawowy surowiec. Wiele gałęzi przemysłu nie jest w stanie się bez niej obyć. Nie mówimy tutaj natomiasto o zwykłej wodzie wodociągowej, którą każy z nas ma w domu. Mowa tutaj o wodzie technologicznej, która często nie nadaje się do spożycia przez ludzi. Może zawierać w sobie też subskatncje niebezpieczne dlatego tak ważne jest, aby znaleźć odpowiedni produkt, który pozwoli na bezpieczny transport tej wody.

Punkty Sprzedaży