INSTALACJA WODOCIĄGOWA W BUDYNKU

Instalacja wodna w domu: jak wybrać i zamontować instalację wodociągową?

Jeżeli jesteś w trakcie planowania albo masz za sobą pierwsze kroki związane z budową lub remontem Twojego domu – już wiesz, o jakie typy instalacji musisz zadbać w pierwszej kolejności. Należą do nich: instalacje elektryczne, które wykorzystasz do zasilania wszelkich niezbędnych urządzeń i nie tylko; systemy grzewcze (jeśli planujesz ogrzewanie domu za pomocą, chociażby gazu), a także instalacje zapewniające dostęp do wody.

Z pewnością udało Ci się przeczytać tytuł tego artykułu, więc już wiesz, jakie informacje znajdziesz w dalszej jego części. Dlatego, nie przedłużając - pozwól, że przejdziemy do meritum!

Instalacje PP-R

Instalacja wodna – co to takiego i jak działa?

Instalacja wodna to nic innego jak zespół rur, kształtek, łączników, kolanek i wielu innych podzespołów oraz komponentów, które pozwalają na sprawne doprowadzanie wody do wszystkich ważnych miejsc.

Zasada działania instalacji wodociągowej doprowadzonej do domu jest prosta. Najpierw należy ją dostarczyć do budynku (za pomocą przyłącza do miejskiej sieci lub przy wykorzystaniu własnej studni). Następnie wystarczy zadbać o to, aby ujścia bieżącej wody były dostępne we wszystkich niezbędnych pomieszczeniach – w szczególności w łazience oraz kuchni.

Instalacja wodna w domu – jakie rury warto wybrać?

Nie ma co ukrywać. Jedną z najważniejszych części każdej instalacji wodociągowej w domu są oczywiście rury oraz wszystkie podzespoły (w tym armatura), służące do ich montażu oraz sprawnego działania. To one odpowiadają za transport wody, a także zabezpieczają przed powstawaniem wycieków i bardziej poważnych awarii.

Największą popularnością cieszą się 2 rodzaje rur: miedziane oraz wykonane z tworzywa sztucznego.

Oferuje bezpieczeństwo i bardzo wysoką trwałość. Tego typu surowiec jest wyjątkowo odporny na działanie środków chemicznych, nie poddaje się korozji, a dodatkowo ogranicza pojawianie się i rozwój bakterii. Z drugiej strony tego typu rury z miedzi mają też pewne wady. Jedną z nich jest podatność na temperatury, która powoduje ryzyko zmiany ich kształtu, a także konieczność stosowania dodatkowej izolacji termicznej. Ponadto miedziane rury są również droższe od swoich odpowiedników wykonanych w innych technologiach.

Stanowi tańszą alternatywę, która jest trwała, odporna na działanie niskich temperatur, a dodatkowo oferuje doskonałe parametry izolacyjne. Z drugiej strony tego typu elementy stanowią środowisko podatne na rozwój mikroorganizmów, a także są stosunkowo słabo zabezpieczone przed działaniem bardzo wysokich temperatur.


A co z armaturą do domowej instalacji wodociągowej?

Warto wspomnieć, że niezwykle ważnym ogniwem każdej tego typu instalacji jest również armatura. W tym miejscu należy wyróżnić 3 podstawowe typy tych elementów.

To wszystkie części odpowiedzialne za dostarczanie wody bezpośrednio do użytkownika końcowego. Zaliczamy do nich baterie łazienkowe, krany, prysznice i wiele innych.

Czyli grupa podzespołów służących do tego, aby woda znajdowała się wyłącznie w określonym obiegu i nie dochodziło do jej wycieków, zalania, jak i innych niebezpiecznych awarii.

Z kolei służy do obliczania zużycia wody i przyjmuje postać urządzeń nazywanych wodomierzami.

Ile kosztuje instalacja wodna do domu? Na jakie wydatki należy się przygotować?

Ostateczne koszty związane z tego typu przedsięwzięciem zależą od takich czynników, jak: materiał, rozmiar instalacji oraz robocizna. Dlatego kwota, jaką przyjdzie Ci zapłacić, może oscylować w granicach od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Warto wziąć pod uwagę, że podzespoły z miedzi potrafią być droższe od swoich plastikowych odpowiedników, średnio nawet o 50%. 

Jak zamontować wodną instalację w domu?

Oczywiście koszty mogą być mniejsze, jeśli zdecydujesz się na przeprowadzenie tych prac we własnym zakresie. Montaż instalacji wodnej powinien przebiegać według poniższego schematu:

  1. Plan - opracuj dokładny schemat, na którym umieścisz wszystkie elementy instalacji - wraz z informacjami o ilości i rozmiarach zastosowanych elementów.
  2. Przygotowanie - zamów wszystkie niezbędne komponenty (możesz do tego wykorzystać platformę zamówieniową eOrder), a także wyposaż się w dodatkowe narzędzia (w zależności od rodzaju materiału, mogą to być: przecinak, piłka, zgrzewarka, zaciskarka, odpowiednie szczęki lub kamienie itd.).
  3. Rozpocznij montaż - najpierw docinając poszczególne rurki do odpowiedniej długości, a potem łącząc je za pomocą złączek zaciskowych lub zgrzewanych
PP-R pipes and fittings

Systemy ciepłej-zimnej wody z PP-R, PP-RCT

Systemy Pipelife z PP-R, PP‑RCT są przeznaczone do nowobudowanych instalacji, wymiany, napraw oraz modernizacji w budownictwie jedno-, wielorodzinnym, budynkach biurowych, hotelach, szpitalach, obiektach przemysłowych i sportowych.

Radopres system

Systemy ciepłej - zimnej wody RADOPRESS

System instalacyjny RADOPRESS do instalacji grzewczych oraz ciepłej i zimnej wody użytkowej składa się z rur wielowarstwowych z polietylenu sieciowanego PE-X z warstwą antydyfuzyjną z aluminium (Al) oraz kształtek połączeniowych zaprasowywanych i skręcanych. 

Szukasz niezawodnych produktów, które pozwolą Ci zaplanować, a następnie uruchomić sprawną i trwałą instalację?

Jeśli odpowiesz “TAK!” - wygląda na to, że jesteś w dobrym miejscu. Już teraz zapoznaj się z instalacjami od Pipelife. A jeżeli potrzebujesz fachowego wsparcia w wyborze najbardziej dopasowanego rozwiązania do Twojej domowej instalacji wodnej - skontaktuj się z nami.

Instalacje PP-R

Zobacz nasze inne rozwiązania

Overview of Master3Plus products standing together

Jak poradzić sobie z hałasem z rur?

Wydawać by się mogło, że zużyta woda już nas nie musi interesować. Nic bardziej mylnego. Źle zaprojektowana instalacja kanalizacyjna może nam w dość dużym stopniu uprzykrzać komfort przebywania w mieszkaniu. Również ewentualne usterki są bardzo trudne w lokalizacji i są często bardzo kosztowne. Biorąc pod uwagę maksymę, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć warto zwrócić większą uwagę na systemy kanalizacyjne i przyjrzeć się nim dogłębnie.

Zbiornik szczelny

Zagospodarowanie wody

W czasie kryzysu klimatycznego warto wziać pod uwagę konieczność racjonalnego gospodarowania zasobami wody. Już dzieci w przedszkolu uczy się tego, że wodę należy oszczędzać. My, w dorosłym już życiu, może przenieść te nauki na trochę wyższy poziom i zacząć wykorzystywać wodę, która na pierwszy rzut oka do wykorzystania się nie nadaje. Zbierana woda deszczowa jest cennym zasobem i nie warto jest się jej pozbywać. Co prawda w niektórych przypadkach jest to koniecznośc, ale warto jest rozwarzyć także jej magazynowanie.

PEX PE-RT

Ogrzewanie podłogowe

W naszej strefie klimatyczniej przez około pół roku użytkowane jest ogrzewanie. Coraz częściej spotkać się można z zastosowaniem ogrzewania podłogowego. Jest ono bardzo wygodne z uwagi na to, że nie zabiera nam przestrzeni a ciepło dostarczane jest do mieszkania całą jego powierzchnią. Warto jest zapoznać się z tym rozwiązaniem a szczególnie z kilkoma jego zaletami opisanymi w artykule.

Punkty Sprzedaży