Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: rodzaje, sposób działania, wymagania i dlaczego warto

Szambo czy oczyszczalnia? Jeśli znajdujesz się właśnie na etapie budowy nowego domu lub też udało Ci się nabyć nieco starszą nieruchomość, która wymaga pilnego remontu – z pewnością było to jedno z podstawowych pytań, jakie zrodziły się w Twojej głowie. 

Właśnie na tę okazję przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksowy poradnik, w którym znajdziesz szczegółowe informacje na temat przydomowych oczyszczalni ścieków. Dowiesz się, jak działają, jakie korzyści oferują, o co musisz zadbać przed rozpoczęciem prac. Zapoznaj się z jego treścią i pozwól, że nieco ułatwimy Ci podjęcie tej decyzji!

Ecobox-treatment station

Korzyści wynikające z posiadania własnej oczyszczalni ścieków

Jednym z kluczowym czynników przemawiających na rzecz instalacji przydomowej oczyszczalni jest wygoda wynikająca z jej użytkowania. Jest praktycznie bezobsługowa, co oznacza, że nie trzeba martwić się jej regularnym doglądaniem, czy też wywozem nieczystości.

Nie bez znaczenia są również koszty użytkowania. Raz przeprowadzona inwestycja potrafi funkcjonować przez wiele długich lat, co z pewnością generuje oszczędności liczone zarówno w złotówkach, jak i czasie.

Ostatnim, choć wcale nie najmniej istotnym elementem, są kwestie ekologiczne. Ze względu na specyfikę swojej pracy – przydomowe oczyszczalnie ścieków należą do rozwiązań, które są bezpieczne, a jednocześnie przyjazne środowisku.

A skoro już o ich funkcjonowaniu mowa...

HDPE waste water treatment bio for grey water opened

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Zasada funkcjonowania instalacji sprowadza się do kilku kroków, podczas których nieczystości trafiają do osadnika, gdzie podlegają wstępnemu oczyszczeniu. Następnie przechodzą przez kolejne części oczyszczalni, w których są stopniowo filtrowane - aż w końcu tak oczyszczona woda trafia do zbiornika lub bezpośrednio do gruntu.

Szczegółowa charakterystyka pracy, a co za tym idzie – proces oczyszczania ścieków - są uzależnione od konkretnego typu oczyszczalni.

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków - jakie wyróżniamy?

Klasyczny podział uwzględnia takie typy instalacji, jak:

·         Przydomowe oczyszczalnie drenażowe - jest to najbardziej podstawowy typ instalacji, która jest tania i stosunkowo bezawaryjna. W tym modelu ścieki trafiają do osadnika gnilnego, potem do studzienki rozdzielczej, z której to są dystrybuowane do tzw. rur drenarskich. Takie rury są zbudowane ze specjalnych, perforowanych ścian, które pozwalają na przenikanie przefiltrowanych substancji do gruntu. Z uwagi na fakt, iż o wydajności tego rozwiązania świadczy liczba i rozmiar zastosowanych rur – im większa produkcja ścieków, tym więcej powierzchni powinna zajmować tego typu oczyszczalnia.

·         Przydomowe oczyszczalnie biologiczne - w przeciwieństwie do wspomnianego wyżej rozwiązania - tego typu instalacja nie potrzebuje zbyt dużo przestrzeni. Wszystko przez fakt, że za stopniowy proces oczyszczania odpowiadają, umieszczone obok siebie - 3 komory. Proces oczyszczania odbywa się przy pomocy specjalnych bakterii, dla których ścieki stanowią pożywienie. W wyniku ich pracy mogą zostać oczyszczone nawet w 90 – 95%, po czym trafiają do gruntu.

·         Przydomowe oczyszczalnie roślinne - instalacja, która wymaga posiadania dużego terenu oraz przeznaczenia na ten cel odpowiednio dużych środków finansowych. W tym rozwiązaniu za oczyszczanie ścieków odpowiadają specjalnie dobrane rośliny, a konkretnie – bakterie, które znajdują się w ich korzeniach. Oczyszczona przez nie woda może być ponownie wykorzystana - np. do podlewania ogrodu.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - o czym pamiętać?

Kluczowym wymogiem jest zachowanie odpowiednich dystansów. Twoja oczyszczalnia ścieków powinna zostać zlokalizowana w minimalnych odległościach:

  • 0,8 metra od biegnących kabli elektrycznych,
  • 2 metrów od granicy działki,
  • 3 metrów od drzew,
  • 5 metrów od okien,
  • 15 metrów od najbliższej studni.

Jak widać - cała instalacja wymaga zagospodarowania stosunkowo dużej połaci terenu. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy się upewnić, czy aby na pewno zmieścić się na Twojej działce.

Dodatkowo musisz pamiętać o formalnościach. Jeśli wydajność Twojej oczyszczalni nie przekracza 7,5 metrów sześciennych na dobę (a takie rozwiązania sprawdzają się w większości gospodarstw domowych) - wówczas wystarczy zgłoszenie do odpowiedniego starostwa powiatowego. Prace nad montażem i uruchomieniem mogą się rozpocząć najwcześniej po 30 dniach od takiego zgłoszenia.

Rozglądasz się za produktami, które pozwolą Ci na zbudowanie nowoczesnej i trwałej oczyszczalni ścieków?

 

Koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą, która umożliwi Ci skuteczne i efektywne zagospodarowanie ścieków. Zajrzyj na naszą stronę, a w razie jakichkolwiek pytań - przejdź do kontaktu, gdzie czekają na Ciebie doradcy i eksperci marki Pipelife. Zapraszamy!

PLK_Pipelife-oczyszczalnia

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowa Oczyszczalnia Ścieków to kompletny zestaw do oczyszczania ścieków bytowo-gospodarczych pochodzących z gospodarstw indywidualnych. Działa ona na zasadzie drenażu rozsączającego, ze wstępnym oczyszczaniem ścieków w osadniku gnilnym. System składa się z osadnika gnilnego PE z filtrem, studzienki rozdzielającej PE, rur rozdzielczych PP-B, rur rozsączających PP-B i przewodów wentylacyjnych PP-B zakończonych wywiewkami oraz geowłókniny



Zobacz nasze inne rozwiązania

Instalacje - Master 3 Plus

Odprowadzenie nieczystości

Wydawać by się mogło, że zużyta woda już nas nie musi interesować. Nic bardziej mylnego. Źle zaprojektowana instalacja kanalizacyjna może nam w dość dużym stopniu uprzykrzać komfort przebywania w mieszkaniu. Również ewentualne usterki są bardzo trudne w lokalizacji i są często bardzo kosztowne. Biorąc pod uwagę maksymę, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć warto zwrócić większą uwagę na systemy kanalizacyjne i przyjrzeć się nim dogłębnie.

Zbiornik szczelny

Zagospodarowanie wody

W czasie kryzysu klimatycznego warto wziać pod uwagę konieczność racjonalnego gospodarowania zasobami wody. Już dzieci w przedszkolu uczy się tego, że wodę należy oszczędzać. My, w dorosłym już życiu, może przenieść te nauki na trochę wyższy poziom i zacząć wykorzystywać wodę, która na pierwszy rzut oka do wykorzystania się nie nadaje. Zbierana woda deszczowa jest cennym zasobem i nie warto jest się jej pozbywać. Co prawda w niektórych przypadkach jest to koniecznośc, ale warto jest rozwarzyć także jej magazynowanie.

PLK-system-odwodnien-dachow

Odwodnienia dachów

Jeden metr szcześcienny wody może ważyć nawet tonę. Przy płaskich dachach o dużej powierzchni jest to szczególnie istotne. Aby niedoprowadzić do znacznego zwiększenia obciążeń konstrukcji dachu, należy w miarę szybko pozbyć się tej wody. Do tego celu warto jest rozważyć zastosowanie systemów odwodnienia dachów, które działajac na zasadzie podciśnienia są w stanie w bardzo efektywny sposób rozprawdzić się z dużymi ilościami wody.

Punkty Sprzedaży